Дата публікації: 30 Березня 2021
Дата зміни: 14 Травня 2024
Тільки факти
Що таке рак молочної залози?
Рак молочної залози – це захворювання, при якому клітини молочної залози ростуть неконтрольовано і утворюють пухлини. У більшості випадків ці пухлини можуть відчуватися як ущільнення. Тип, стадія, ступінь і гормон-рецепторний статус – це всього лише кілька способів класифікації раку молочної залози.
Типи і підтипи
Тип визначає первинне місцезнаходження раку. Найбільше поширені типи раку молочної залози – протоковий і лобулярний. Протоковий означає, що рак почався в молочних протоках. Лобулярний означає, що рак почався в молочних залозах. Кожен із цих типів має 2 підтипи: in situ та інвазивний. In situ означає, що рак не поширився. Інвазивний означає, що рак поширився на прилеглі тканини грудей. Нижче наведено список найбільш поширених типів і підтипів раку грудей.
Протоковий
Протокова карцинома in situ (DCIS)
Приблизно кожен 5-й вперше виявлений випадок раку молочної залози буде класифікований як DCIS. Він вважається неінвазивним або преінвазивним раком молочної залози.
Інвазивна протокова карцинома (IDC)
Це найбільш поширений тип раку молочної залози, він є інвазивним. IDC починається в молочній протоці молочної залози, проривається через стінку протоки і розростається у жирову тканину молочної залози.
Лобулярний
Лобулярная карцинома in situ (LCIS)
Вважається, що це, скоріше, переродження молочної залози, ніж рак молочної залози. Клітини, які виглядають, як ракові клітини, ростуть у дольках, які являють собою залози в молочній залозі, що відповідають за вироблення молока, але вони не проростають через стінки дольок.
Інвазивна лобулярна карцинома (ILC)
ILC – це інвазивний рак, який зароджується в дольках і може поширитися на інші частини тіла.
СТАДІЯ
Стадія раку залежить від того, наскільки широко він поширився від молочної залози до інших частин тіла. Рак молочної залози поділяється на 5 стадій. Визначення стадії є важливою частиною процесу діагностики, тому що точне визначення стадії допоможе визначити лікування.
Зміни у клітинах вважаються передраковими і не поширюються на нормальні тканини молочної залози або лімфатичні вузли.
Рак інвазивний і поширився на нормальні тканини молочної залози, але не на віддалені ділянки.
Підгрупи
- IA:пухлина до 2 см у діаметрі і не поширюється на лімфатичні вузли.
- IB:пухлина до 2 см у діаметрі (або не визначається) і мінімально поширилася на пахвові лімфатичні вузли.
Рак інвазивний і поширився на найближчі лімфатичні вузли, але не на віддалені ділянки.
Підгрупи
- IIA: • пухлина до 2 см у діаметрі (або не визначається) і поширилася на пахвові лімфатичні вузли
- •пухлина більше 2 см, але менше 5 см у діаметрі і не поширилася на лімфатичні вузли
- IIB: •пухлина більше 2 см, але менше 5 см у діаметрі. Вона поширилася на пахвові лімфатичні вузли, і/або невеликі кількості ракових клітин виявлені у лімфатичних вузлах, розташованих близько груднини
- •пухлина більше 5 см у діаметрі, але не проросла в грудну стінку або шкіру і не поширилася на лімфатичні вузли
Рак вважається місцево-поширеним, що означає, що він поширився на прилеглі тканини або лімфатичні вузли, але не на віддалені ділянки.
Підгрупи
- IIIA: •пухлина не більше 5 см у діаметрі (або не визначається) і поширилася на лімфатичні вузли, згруповані у пахвовій ділянці або близько груднини.
- •пухлина більше 5 см у діаметрі, але не проросла в грудну стінку або шкіру. Вона поширилася на лімфатичні вузли у пахвовій ділянці або близько груднини.
- IIIB: пухлина проросла в грудну стінку або шкіру і не поширилася на лімфатичні вузли, або поширилася на деякі чи багато лімфатичних вузлів у пахвовій ділянці або близько груднини.
- IIIC: пухлина будь-якого розміру (або не визначається), і рак поширився на лімфатичні вузли у пахвовій ділянці чи під ключицею, або у пахвовій ділянці і під ключицю.
Пухлина може бути будь-якого розміру і може поширюватися або не поширюватися на прилеглі лімфатичні вузли. Вона поширюється на віддалені органи, такі як кістки, печінка, мозок або легені. Ця стадія також називається поширеним раком молочної залози, або метастатичним раком молочної залози.
Особи з метастатичним раком молочної залози та мутацією BRCA мають унікальний тип раку. Якщо у вас метастатичний рак молочної залози, знання про наявність у вас мутації BRCA може допомогти вашому лікарю визначитися з правильною тактикою лікування.
СТУПІНЬ
Ступінь – це спосіб описати зовнішній вигляд ракових клітин у порівнянні зі здоровими клітинами.
1-й ступінь злоякісності:
Клітини більше схожі
на нормальні клітини
і ростуть повільно.
2-й ступінь злоякісності:
Клітини виглядають
десь між
1-им і 3-ім ступенем.
3-й ступінь злоякісності:
Клітини дуже сильно
відрізняються від нормальних
на вигляд і швидко ростуть.
СТАТУС РЕЦЕПТОРІВ
Під час біопсії або хірургічного втручання клітини раку молочної залози перевіряють на наявність певних рецепторів, які сприяють зростанню раку. Три основних типи рецепторів, на які звертають увагу лікарі, – це естрогеновий рецептор, прогестероновий рецептор і рецептор людського епідермального фактора росту 2-го типу.
Естрогеновий
рецептор (ER)
ER – це білок, який виявляють на поверхні клітини, що може зв'язуватися із естрогенами, допомагаючи клітинам рости. ER-позитивний означає, що рак має ER (естрогеновий рецептор). ER-позитивний також називають гормон-рецептор-позитивним (HR-позитивним). Якщо рак не має ER, він вважається ER-негативним.
Прогестероновий
рецептор (PR)
PR – це білок, який виявляють на поверхні клітини, що може зв'язуватися із прогестероном, допомагаючи клітинам рости. PR-позитивний означає, що рак має PR (прогестероновий рецептор). PR-позитивний також називають HR-позитивним. Якщо рак не має PR, він вважається PR-негативним.
Рецептор людського епідермального
фактора росту 2-го типу (HER2)
HER2 – це білок, який виявляють на поверхні клітини, що зазвичай допомагає контролювати ріст клітин. HER2-позитивний рак має занадто багато HER2. HER2-негативний рак не має надмірної кількості HER2.
Тричі негативний
Рак молочної залози, який є ER-негативним, PR-негативним і HER2-негативним, називається тричі негативним раком молочної залози. Цей тип раку молочної залози зростає і поширюється швидше, ніж інші види раку молочної залози.
Пацієнти з гормонопозитивним рецепторним статусом раку молочної залози отримують гормональну терапію. Тричі негативний рак молочної залози є гормононегативним, це означає, що його не можна ефективно лікувати гормональною терапією.
Мутації BRCA частіше зустрічаються в деяких підтипах раку молочної залози, включаючи тричі негативний рак. Проте більшість випадків раку молочної залози є HR-позитивними, HER2-негативними. Тому не дивно, що половина випадків раку молочної залози з мутаціями BRCA є HR-позитивними і HER2-негативними.
Хто може захворіти на рак грудної залози?
Як чоловіки, так і жінки можуть захворіти на рак грудної залози, але у жінок ця ймовірність вища. За винятком раку шкіри, рак молочної залози є найпоширенішим раком у жінок у світі. Лише цього року понад 252 000 жінок дізнаються, що вони мають інвазивний рак молочної залози. Для деяких жінок можуть існувати фактори ризику високого ступеня, такі як спадкові мутації або сімейний анамнез раку молочної залози.
У кого може спостерігатися мутація BRCA?
Незважаючи на те що ви, можливо, десь вже чули, немає певного «типу» людини із мутацією BRCA. Наступні характеристики самі по собі не можуть із легкістю передбачити ваш статус BRCA:
- Гормон-рецепторний статус
- Стать
- Вік
- Етнічна приналежність
- Сімейний анамнез
Будь-яка людина із раком молочної залози може мати мутацію BRCA. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем, щоб дізнатися, чи необхідно вам BRCA-тестування.
Як діагностується рак молочної залози?
Існує кілька способів діагностики раку молочної залози. Мамографія, УЗД та магнітно-резонансна томографія (МРТ) – це методи для виявлення раку молочної залози. Якщо будь-яке з цих досліджень вказує на ознаки раку молочної залози, проводиться біопсія молочної залози, щоб підтвердити наявність раку.
Рання діагностика може призвести до кращих результатів
Виявлення раку молочної залози до його поширення має вирішальне значення, оскільки на ранніх стадіях його лікування проходить більш успішно. Регулярні скринінги, такі як мамографія, є найбільш надійним методом раннього виявлення раку молочної залози.
Ознаки та симптоми раку молочної залози
Важливо розпізнати ознаки та симптоми раку молочної залози. Виявлення раку молочної залози на ранніх стадіях підвищує ймовірність успішного лікування.
Ознаки та симптоми можуть включати наступне:
нове ущільнення або утворення у молочній залозі
припухлість всієї або частини грудей
біль у грудях або соску
втягнутість соска
почервоніння, лущення чи потовщення шкіри соска або грудей
виділення із соска
нове ущільнення або припухлість у лімфатичних вузлах у пахвовій ділянці або біля ключиці
- American Cancer Society: American Cancer Society Recommendations for the Early Detection of Breast Cancer https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/screening-tests-and-early-detection/american-cancer-society-recommendations-for-the-early-detection-of-breast-cancer.html (останній захід 26.09.2023)
- American Cancer Society: Breast Cancer Signs and Symptoms https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/screening-tests-and-early-detection/breast-cancer-signs-and-symptoms.html (останній захід 26.09.2023)
- American Cancer Society: Breast Biopsy https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/screening-tests-and-early-detection/breast-biopsy.html (останній захід 26.09.2023)
- American Cancer Society: Breast Cancer Grade https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/understanding-a-breast-cancer-diagnosis/breast-cancer-grades.html (останній захід 26.09.2023)
- American Cancer Society: Breast Cancer Ploidy and Cell Proliferation https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/understanding-a-breast-cancer-diagnosis/ploidy-and-cell-proliferation.html (останній захід 26.09.2023)
- American Cancer Society: Breast Cancer Hormone Receptor Status https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/understanding-a-breast-cancer-diagnosis/breast-cancer-hormone-receptor-status.html (останній захід 26.09.2023)
- American Cancer Society: Breast Cancer HER2 Status https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/understanding-a-breast-cancer-diagnosis/breast-cancer-her2-status.html (останній захід 26.09.2023)
- American Cancer Society: Breast Cancer Gene Expression Tests https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/understanding-a-breast-cancer-diagnosis/breast-cancer-gene-expression.html (останній захід 26.09.2023)
- American Cancer Society: Other Breast Cancer Gene, Protein, and Blood Tests https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/understanding-a-breast-cancer-diagnosis/other-breast-cancer-gene-protein-blood-tests.html (останній захід 26.09.2023)
- American Cancer Society: Imaging Tests to Look for Breast Cancer Spread https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/understanding-a-breast-cancer-diagnosis/tests-to-find-out-if-breast-cancer-has-spread.html (останній захід 26.09.2023)
- American Cancer Society: Breast Cancer Stages https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/understanding-a-breast-cancer-diagnosis/stages-of-breast-cancer.html (останній захід 26.09.2023)
- American Cancer Society: Survival Rates for Breast Cancer https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/understanding-a-breast-cancer-diagnosis/breast-cancer-survival-rates.html (останній захід 26.09.2023)
- American Cancer Society: Treatment of Triple-negative Breast Cancer https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/treatment/treatment-of-triple-negative.html (останній захід 26.09.2023)
- American Cancer Society: If You Have Breast Cancer https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/if-you-have-breast-cancer.html (останній захід 26.09.2023)